Oficjalna Strona Miasta i Gminy

Baranów Sandomierski

Zabytki

Późnorenesansowy kościół parafialny p.w. Ściecia św. Jana Chrzciciela (1604-1607, rozbudowany w XIX w.), wewnątrz polichromia secesyjna (1934). Źródła głoszą, że początki miejscowej parafii siegają pierwszych lat historii miasta tuż po jego lokacji w czasach ostatniego z Piastów. "Liber beneficiorum dioecesis Cracoviensis" Jana Długosza pochodzący z lat 1470-1480, potwierdza, że około roku 1440 istniał w Baranowie drewniany kościół. Przypuszczać należy, że w tych latach była to świątynia konsekrowana.

Obecny kościół został ufundowany przez Andrzeja Leszczyńskiego i ukończony przez Rafała Leszczyńskiego w latach 1604-1607. Jednonawowa, murowana i tynkowana świątynia została zamknięta od wschodu węższym i niższym prezbiterium. Nad zachodnim wejściem wznosi się wysoka, czworoboczna wieża. Wzorem wcześniejszych, średniowiecznych kościołów, baranowska fara została orientowana na linii wschód-zachód. We wnętrzu zachowały się również zabytkowe ołtarze i obrazy, pochodzące głównie z XVIII wieku. Uwagę zwraca obraz Św. Rodziny (kopia słynnego dzieła Rafaela), oraz późniejsze już, XIX wieczne obrazy przedstawiające Ścięcie św. Jana Chrzciciela oraz św. Mikołaja. Ponadto zachowały się późnobarokowe rzeźby św. Kazimierza Królewicza i św. Kingi. Tuż przy portalu znajduje się wspaniała barokowa chrzcielnica kamienna, pochodząca z 1669 roku.

Dziś przykościelny teren jest nie tylko pięknie zadbany, co jest zasługą obecnego proboszcza baranowskiej parafii – ks. Andrzeja Machowicza, ale i okoliczne zabudowania zostały prawie całkowicie odremontowane.

Po zachodniej stronie kościoła znajduje się kamienna figura Chrystusa ufundowana w roku 1934, podczas generalnego remontu świątyni.

Wieś Ślęzaki, nazywana też w starszych źródłach "Szlązakami" bądź "Szlęzakami", w końcu XIX wieku liczyła "28 domów" a w nich "139 mieszkańców". Wieś leżała nad potoczkiem Łuczkiem. Najcenniejszym zabytkiem wsi jest kościół parafialny pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, wzniesiony w 1873 roku. Przy kościele wznosi się murowana dzwonnica pochodząca z końca XIX wieku. Kościół posiada jedną nawę. Wyposażenie, poza głównym ołtarzem, pochodzi z końca XX wieku.
(Źródło: "Baranów Sandomierski, miasto, zamek,gmina" - Andrzej Osiński).