Oficjalna Strona Miasta i Gminy

Baranów Sandomierski

Aktualności

Wpłynął na bieg historii. Pokochał Go cały świat! Dziś 100.rocznica urodzin Jana Pawła II

18-05-2020

                                                                                                                                     

 

 

 

  Poniedziałek, 18 maja 2020, to właśnie dziś mija dokładnie sto lat od dnia, gdy na świat przyszedł jeden z największych Polaków, który zmienił oblicze kościoła i współczesnego świata.

18 maja 1920 r. w Wadowicach, urodził się Karol Wojtyła, drugi syn Karola Wojtyły i jego żony Emilii z Kaczorowskich. Nie miał jeszcze 9 lat gdy zmarła jego matka a kilka lat później starszy brat Edmund.

 

W 1926 r. Karol Wojtyła rozpoczął edukację w czteroklasowej szkole powszechnej. Jego klasa liczyła ponad 60 uczniów. Cztery lata później rozpoczął naukę w ośmioklasowym Gimnazjum im. Marcina Wadowity. W roku 1938 opuścił wraz z ojcem Wadowice, udając się na studia polonistyczne do Krakowa. Studia przerwał wybuch II wojny światowej i  zamknięcie przez niemieckich okupantów uniwersytetu, pracował jako robotnik w kamieniołomach, a następnie w fabryce chemicznej Solvay. Od 1942 r., czując powołanie kapłańskie, zaczął uczęszczać na kursy formacyjne podziemnego seminarium krakowskiego. 1 listopada 1946 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk kard. Adama Sapiehy. Został następnie wysłany do Rzymu, gdzie zdobył licencjat i doktorat z teologii.

 

Po powrocie do Polski pełnił różne zadania duszpasterskie, wykładając jednocześnie teologię. 4 lipca 1958 r. papież Pius XII mianował go biskupem pomocniczym w Krakowie. Na tę stolicę arcybiskupią został wyniesiony przez Pawła VI w 1964 r. Jako arcybiskup brał udział w Soborze Watykańskim II. Paweł VI mianował go kardynałem 26 czerwca 1967 r.

Na konklawe 16 października 1978 r. kardynałowie wybrali go na papieża i przyjął imię Jan Paweł II. W niedzielę 22 października 1978 r. uroczyście rozpoczął swą posługę Piotrową.

Pontyfikat Jana Pawła II był jednym z najdłuższych w dziejach Kościoła. Aby głosić Ewangelię, odbył wiele podróży do różnych krajów świata. W czasie jego pontyfikatu doszło do wielu doniosłych przemian, w tym upadku systemu komunistycznego w Europie Środkowej i Wschodniej.

 

W czerwcu 2019 r. Sejm ustanowił 2020 Rokiem Świętego Jana Pawła II.

 

Przypominamy, że w budynku Urzędu Miasta i Gminy Baranów Sandomierski, na honorowym miejscu ulokowana została pamiątkowa tablica z popiersiem Jana Pawła II, która przypomina wszystkim przebywającym w murach Urzędu o Świętym Janie Pawle II, człowieku który wywarł ogromne znaczenie swoją postawą, wiarą i nadzieją w sercach milionów rodaków.

 

  

 

bip
Podmiot publikujący: Gmina Baranów Sandomierski
Osoba odpowiedzialna:
Osoba publikująca: Ewelina Biała
Osoba aktualizująca: Ewelina Biała
Data wytworzenia: 2020-05-18
Data publikacji: 2020-05-18
Data modyfikacji: 2020-05-18