Oficjalna Strona Miasta i Gminy

Baranów Sandomierski

Aktualności

WIZYTA GIMNAZJALISTÓW W BRUKSELI

05-07-2017

       Pierwszego dnia gimnazjaliści odwiedzili siedzibę Parlamentu Europejskiego, gdzie spotkali się z posłem do Parlamentu Europejskiego, Panem Tomaszem Porębą, na którego zaproszenie gościli w Brukseli. W trakcie spotkania europoseł przedstawił zasady funkcjonowania i organizacji Parlamentu Europejskiego oraz odpowiadał na pytania uczestników spotkania. Następnie młodzież miała okazję zobaczyć sale obrad a także wczuć się w  role europarlamentarzystów, zasiadając w ławach poselskich  oraz za stołem prezydialnym. Ważną chwilą podczas wizyty w Parlamencie Europejskim było otwarcie wystawy „ Dobrzy Samarytanie z Polski”, przygotowanej  w oparciu o zbiory  Muzeum im. Rodziny Ulmów w Markowej. Na kilkunastu planszach przedstawiono historię Polaków, którzy poświęcili życie, ratując Żydów w czasie II wojny światowej.

      Drugiego dnia gimnazjaliści poznawali atrakcje Brukseli. Zobaczyli imponujący  Łuk Tryumfalny z 1905 roku i zwiedzili Królewskie Muzeum Sił Zbrojnych  i Historii Militarnej z bardzo bogatymi zbiorami, od średniowiecza do końca II wojny światowej. W muzeum nie zabrakło polskich akcentów – w ekspozycji znalazło się m.in. tablica  upamiętniająca  Polaków walczących w 1830 roku o niepodległość Belgii. Następnie odwiedzili Grand Place, jeden z najładniejszych rynków Europy, ze  wspaniałym gotyckim  ratuszem i  XVII-wiecznymi kamienicami należącymi do  cechów kupieckich. Zwiedzili najstarsze kościoły Brukseli :  kościół Notre- Dame de la Chapelle, w którym znajduje się epitafium Pietera Brueghla i  kościół św. Mikołaja z   obrazem Rubensa „ Dziewica z Dzieciątkiem”. Wędrując ulicami miasta obejrzeli jeden z najsłynniejszych symboli Brukseli - Manneken Pis . Widzieli także Pałac Sprawiedliwości.  Kulminacyjnym punktem zwiedzania miasta w tym dniu była wizyta w katedrze Św. Michała i Św. Guduli, patronki Brukseli. Świątynia imponuje wielkością, wspaniałą dębową amboną, ciekawie usytuowanymi organami i przede wszystkim wspaniałymi, pochodzącymi z XVI wieku witrażami. W drodze powrotnej gimnazjaliści odwiedzili Laeken – dzielnicę Brukseli, w której znajdują się niezwykłe budowle: Zamek Królewski, Pawilon Chiński, Wieża Japońska i jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli miasta- Atomium- model kryształu żelaza powiększony 165 miliardów razy, zbudowany z okazji Wystawy Światowej w 1958 roku.

      30 czerwca pełni wrażeń uczniowie wrócili do domu. W wyjeździe uczestniczyli: Alicja Boczula, Martyna Durda, Anna Marek, Jagoda Panek, Bartosz Pieróg, Maciej Sekuła,  Joanna Turbak i  Julia Tyniec. 

A. Kuśnierz, M. Karaś

bip
Podmiot publikujący: Gmina Baranów Sandomierski
Osoba odpowiedzialna:
Osoba publikująca: Lidia Ciesielska
Osoba aktualizująca: Lidia Ciesielska
Data wytworzenia: 2017-07-05
Data publikacji: 2017-07-05
Data modyfikacji: 2017-07-05