Oficjalna Strona Miasta i Gminy

Baranów Sandomierski

Aktualności

UWAGA! ZABIEG AGROLOTNICZY ZWALCZAJĄCY OWADY

17-05-2017

 

Nadleśnictwo Nowa Dęba informuje, że w dniach 12 - 30 maja 2017 r. prowadzony jest zabieg agrolotniczy, na powierzchni 376,35 ha ograniczający liczebność populacji osnui gwiaździstej, groźnego szkodnika drzewostanów sosnowych.

 

Zabiegami agrolotniczymi objęte zostaną drzewostany na terenie:

  • powiatu tarnobrzeskiego, gmina Baranów Sandomierski i Nowa Dęba o pow. 200,40 ha,  w leśnictwie Dąbrowica i Jadachy, Krasiczyn, Rozalin
  •  powiatu kolbuszowskiego, gmina Majdan Królewski o pow. 175,95 ha, w leśnictwie Dąbrowica, Rozalin

 

Głównym i jedynym skutecznym celem zabiegu agrolotniczego jest ograniczenie populacji osnui gwiaździstej - szkodnika liściożernego, a także ograniczenie jego rozprzestrzenianie się na nowe tereny. Działanie takie ma za zadanie zmniejszenie rozmiaru szkód w drzewostanach.

 

Oprysk wykonany będzie przy użyciu środka owadobójczego Mospilan 20 SP o działaniu kontaktowym i żołądkowym, przeznaczonym do zwalczania larw owadów, który jest nietoksyczny dla pszczół. Okres karencji dla runa leśnego to 14 dni.

 

Oprysk będzie wykonany w godzinach popołudniowych w celu ochrony pszczół i innych owadów zapylających. Bezpośrednio po zabiegu należy unikać wstępu do lasu oraz wywożenia pasiek z pszczołami, jak również wypasu bydła, pojenia zwierząt w otwartych zbiornikach w rejonie objętym opryskiem. Pola zabiegowe zostaną oznaczone tablicami ostrzegawczymi.

 

Dodatkowe informacje można uzyskać w Nadleśnictwie Nowa Deba (tel. 15 846 74 52, e-mail: nowadeba@lublin.lasy.gov.pl)

bip
Podmiot publikujący: Gmina Baranów Sandomierski
Osoba odpowiedzialna:
Osoba publikująca: Agnieszka Gajda
Osoba aktualizująca: Agnieszka Gajda
Data wytworzenia: 2017-05-17
Data publikacji: 2017-05-17
Data modyfikacji: 2017-05-17