Oficjalna Strona Miasta i Gminy

Baranów Sandomierski

Aktualności

Uwaga na Barszcz Sosnowskiego.

03-07-2018

Na pierwszy rzut oka roślina w żaden sposób nie wygląda groźnie. Występuje nie tylko na nieużytkach czy łąkach poza miastem, ale coraz częściej także bardzo blisko skupisk ludzkich. Barszcz Sosnowskiego to potężna roślina, której wysokość sięga nawet 3-4 metrów, na wiosnę zazwyczaj nie wyróżnia się na tle otoczenia- w tym czasie łatwo ją pomylić z łopianem. Warto jednak pamiętać, że w przeciwieństwie do łopianu, barszcz Sosnowskiego ma duże blaszki liściowe z głębokimi wrębami i haczykowatymi zakończeniami. W okresie czerwca i lipca gwałtownie rośnie i zaczyna górować nad innymi roślinami. Wtedy staje się dość podobna do dzięgiela. Jak je odróżnić? Dzięgiel posiada kwiatostan w kształcie kuli, natomiast barszcz Sosnowskiego - kwiatostan wypukły.

 

Jak chronić się przed barszczem Sosnowskiego?

Barszcz Sosnowskiego jako roślina toksyczna i inwazyjna jest w Polsce objęta prawnym zakazem uprawy, rozmnażania i sprzedaży. Bliski kontakt z tą rośliną, po którym skórę, zwłaszcza wilgotną, wystawimy na działanie słońca, może wywołać oparzenia II i III stopnia. Dzieje się to jednak dopiero po kilkunastu-kilkudziesięciu minutach, dlatego często nie wiemy, skąd wzięły się zaczerwienienia i pęcherze na rękach czy nogach. Oparzone miejsca po jakimś czasie ciemnieją i pozostają wyjątkowo wrażliwe na słońce przez lata. Jeśli podejrzewamy, że nasza skóra miała kontakt z barszczem, powinniśmy jak najszybciej dokładnie umyć ją wodą z mydłem, a następnie okryć i nie wystawiać na działanie słońca przez 2-3 dni. W razie pojawienia się zaczerwienień lub pęcherzy należy pójść do lekarza. Należy również pamiętać, że samo przebywanie w pobliżu barszczu Sosnowskiego może być niebezpieczne. Wszystko za sprawą zawartych w nim olejków eterycznych, których wdychanie może wywołać bóle i zawroty głowy oraz nudności. Dlatego osoby, które eliminują barszcz sosnowskiego w odzieży ochronnej, nie powinny tego robić przez zbyt długi czas.

 

Jak zwalczać barszcz Sosnowskiego?

W Polsce zabronione jest zwalczanie barszczu sosnowskiego na własną rękę. Mogą to robić jedynie specjalnie do tego przygotowane osoby. Istnieją dwa sposoby zwalczania barszczu sosnowskiego:

  • Mechaniczne zwalczanie barszczu sosnowskiego

Polega na usuwaniu poszczególnych częsci rośliny. Kwiatostany usuwane są w pełnym rozkwicie (wcześniej mogą się zregenerować, później -  rozsiać nasiona). Wykopuje się również roślinę z całym korzeniem. Można także wycinać barszcz sosnowskiego - do 10 cm poniżej poziomu gruntu. Warto wiedzieć, że taki sposób zwalczania barszczu sosnowskiego nie da efektów za pierwszym razem. Działania tego typu muszą być wykonywane regularnie każdego roku.

  • Chemiczne zwalczanie barszczu sosnowskiego

Bardzo skuteczne w zwalczaniu barszczu sosnowskiego są preparaty zawierające glifosat. Warto wiedzieć, że po ok. trzech tygodniach po zastosowaniu herbicydów warto, usuwając barszcz sosnowskiego, przeprowadzić głęboką orkę, która pomoże zniszczyć większość nasion zdolnej do bardzo szybkiej regeneracji rośliny.

 

Źródłó:www.focus.pl, polki.pl

 

Poniżej do pobrania ulotka informacyjna przygotowana przez Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa

 

Pliki do pobrania

bip
Podmiot publikujący: Gmina Baranów Sandomierski
Osoba odpowiedzialna:
Osoba publikująca: Michał Dolecki
Osoba aktualizująca: Michał Dolecki
Data wytworzenia: 2018-07-03
Data publikacji: 2018-07-03
Data modyfikacji: 2018-07-03