Oficjalna Strona Miasta i Gminy

Baranów Sandomierski

Aktualności

Szlifowali talenty pod okiem mistrza gitary!

29-04-2019

Projekt „BO warto grać!” zrealizowany został przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Baranowie Sandomierskim 24 i 25 kwietnia. W warsztatach muzycznych w czterech sekcjach wzięło udział łącznie ponad 40 osób w wieku od 9 do blisko 40 lat. Najbardziej oblegane były zajęcia gitarowe z Janem Borysewiczem. Młodzi muzycy mogli posłuchać rad legendy polskiej muzyki rockowej, porozmawiać z nim, zaprezentować swoje umiejętności, a także zyskać autograf i pamiątkowe zdjęcie. Jan Borysewicz wybrał ponadto najlepszego - jego zdaniem - gitarzystę w grupie do wspólnego występu. Taką niebywała okazję zagrania z mistrzem miał Michał Chmielowiec – 19-letni mieszkaniec naszej Gminy.

 

Także pozostałe sekcje cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestników w każdym wieku. Poprowadzili je znakomici muzycy: Michał Grott  - bas, Radosław Owczarz -  perkusja, Wojciech Olszak - produkcja muzyczna. Wszystkie zajęcia były bezpłatne. Prowadzący wiele uwagi poświęcili nie tylko samej technice gry, ale także tajnikom komponowania, poszukiwaniom własnej drogi artystycznej, udzielili porad dotyczących gry w zespole, organizacji prób i samego koncertu, a także podpowiedzieli jak nagrać własną płytę.

 

W ramach projektu odbył się również wspomniany koncert grupy JAN BO. Widzowie wypełnili salę widowiskową do ostatniego miejsca. Występ był prawdziwą gratką dla amatorów rockowego i bluesowego grania. Podczas koncertu można było usłyszeć zarówno utwory solowe Jana Borysewicza, jak i hity Lady Pank, a nawet „Nie wierz nigdy kobiecie” – piosenkę z repertuaru Budki Suflera pochodzącą z czasów, kiedy z zespołem grał i tworzył Jan Borysewicz. Muzykom w Baranowie S. grało się tak dobrze, że podczas próby przygotowali zupełnie nowy numer pt. "Road 55", który po raz pierwszy publicznie wykonali podczas koncertu. Można jej posłuchać tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=puay9GO8vR4&feature=youtu.be&fbclid=IwAR1xYcqt4AFjK8TnGas4P4YDNX3YC7Jm-CFfW_yI4Iz0dpaXDi8Yhe8_-6M

 

Instruktorzy chwalili bardzo organizację warsztatów, uczestników, nową salę widowiskową, ale przede wszystkim samą ideę projektu.

 

- Stworzyliśmy dobrą atmosferę wypełnioną świetną muzyką. Takie spotkania inspirują – mówił Jan Borysewicz, który też wielokrotnie podkreślał, że warto stawiać na młodzież, na edukację i rozwój młodych muzyków, którzy tworzyć będą w przyszłości artystyczną scenę w naszym kraju i nie tylko.

 

Uznany gitarzysta chętnie dzieli się swoim wieloletnim doświadczeniem scenicznym w ramach Akademii Jana Borysewicza – fundacji, którą założył, by prowadzić w całym kraju warsztaty muzyczne dla dzieci i młodzieży. To właśnie ta działalność zapoczątkowała współpracę z baranowskim MGOK-iem. Projekt bowiem powstał na kanwie pomysłu pracownika ośrodka Mateusza Mitki, który nawiązał kontakt z muzykiem i koordynował realizację.

 

Projekt „BO warto grać!” został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Sponsorem warsztatów był Zakład Produkcji Wody Pitnej w Baranowie Sandomierskim Sp. z o.o. należący do Grupy Siarkopol.

 

rd

bip
Podmiot publikujący: Gmina Baranów Sandomierski
Osoba odpowiedzialna:
Osoba publikująca: Michał Dolecki
Osoba aktualizująca:
Data wytworzenia: 2019-04-29
Data publikacji: 2019-04-29
Data modyfikacji: