Oficjalna Strona Miasta i Gminy

Baranów Sandomierski

Aktualności

„Szlakiem Pomników Przyrody” w gminie Baranów Sandomierski

31-10-2018

Gmina Baranów Sandomierski posiada długą i bogatą historię, niestety na przełomie stuleci utraciła wiele z naturalnych walorów przyrody. Ostatnimi elementami pierwotnej Puszczy Sandomierskiej, która niegdyś porastała te obszary są ustanowione pomniki przyrody, jako jedne z elementów najwyższej formy ochrony przyrody.

 

Przez miejscowości: Baranów Sandomierski, Skopanie, Dąbrowica, Ślęzaki, Kaczaki, Marki oraz Durdy- przebiega ponad 25 kilometrowa trasa, na której zlokalizowanych jest 10 pomnikowych drzew. Przy każdym z nich zamontowana została tablica informacyjna, mówiąca o historii oraz wartościach przyrodniczych poszczególnego gatunku. Taka forma oznaczenia pozwoli mieszkańcom i turystom przebywającym na terenie naszej Gminy zapoznać się z tą istotną i ważną formą ochrony przyrody, równocześnie poznając gatunki drzew i ciekawostki z nimi związane. Najstarszym drzewem na trasie ścieżki jest dąb szypułkowy, którego wiek szacuje się na około 300 lat.

 

W ramach zadania w miejscowości Durdy powstała również altana edukacyjna, gdzie poza zwykłym odpoczynkiem, odwiedzający mają możliwość zapoznania się z historią i walorami przyrodniczymi obszarów Natury 2000, przedstawionymi na dużej tablicy usytuowanej obok altany.

 

„Szlakiem Pomników Przyrody” to inicjatywa obywatelska zrealizowana przez mieszkańców sołectwa Durdy, przy współpracy z gminą Baranów Sandomierski, tarnobrzeskim oddziałem Ligi Ochrony Przyrody i lokalnymi fotografami. Projekt w całości został sfinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

Zdjęcia: Nadwisla24.pl

bip
Podmiot publikujący: Gmina Baranów Sandomierski
Osoba odpowiedzialna:
Osoba publikująca: Michał Dolecki
Osoba aktualizująca: Michał Dolecki
Data wytworzenia: 2018-10-31
Data publikacji: 2018-10-31
Data modyfikacji: 2018-10-31