Oficjalna Strona Miasta i Gminy

Baranów Sandomierski

Aktualności

OBCHODY 11 LISTOPADA.

10-11-2017

Burmistrz Miasta i Gminy Baranów Sandomierski, serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców na Gminne Obchody Dnia Niepodległości.

 

Program uroczystości:

-  godz. 15:00 Msza święta w Kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Woli Baranowskiej

-  godz. 16:00 Złożenie kwiatów przy popiersiu Gen. Wł. Sikorskiego i przejście do Domu Ludowego

-  godz. 16:20

  • Powitanie gości
  • Montaż słowno-muzyczny ,,Pociąg do Wolności” w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół w Woli Baranowskiej
  • Pieśni patriotyczne w wykonaniu grupy ,,Chorus Familiaris”
  • Wspólne śpiewanie

 

Zarys historyczny:

 

Dlaczego 11 listopada 1918 roku jest datą wyjątkową dla Polaków?

       11 listopada jest dniem szczególnym w historii Polski, ponieważ obchodzimy rocznicę odzyskania niepodległości, ale jest to oczywiście pewien symbol, bo dat, którym przypisywane było znaczenie początku budowy państwowości, jest kilka. Choćby 5 listopada 1916 roku, kiedy to dwaj cesarze - niemiecki i austriacki wydali słynny Akt 5 Listopada, zapowiadający stworzenie Królestwa Polskiego jako dziedzicznej monarchii konstytucyjnej z ziem wydartych z zaboru rosyjskiego. 10 listopada 1918 roku do Warszawy przybył Józef Piłsudski, uwolniony z więzienia niemieckiego w Magdeburgu. Jeszcze tego dnia rozpoczął rozmowy z przedstawicielami niemieckiej rady żołnierskiej w sprawie szybkiego opuszczenia przez ich oddziały ziem polskich. Na dworcu powitał Józefa Piłsudskiego członek Rady Regencyjnej książę Zdzisław Lubomirski, któremu w tym dniu generał gubernator Hans von Beseler oddał formalnie władzę w Warszawie.

        Dzień 11 listopada ustanowiono świętem narodowym dopiero w 1937 roku, czyli prawie 20 lat po odzyskaniu niepodległości. Do czasu wybuchu II wojny światowej święto obchodzono tylko dwa razy - w roku 1937 i 1938. W latach 1939-1944 - podczas okupacji hitlerowskiej oficjalne lub jawne świętowanie, podobnie jak i każde inne przejawy polskości, było niemożliwe. W roku 1945 władze komunistyczne świętem państwowym uczyniły dzień 22 lipca - datę podpisania Manifestu PKWN, jako Narodowe Święto Odrodzenia Polski. W okresie PRL Święto Niepodległości zostało zakazane. Jakiekolwiek próby kultywowania obchodów dnia 11 listopada groziły surowymi sankcjami ze strony władz. Narodowe Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada przywrócono ustawą Sejmu w 1989 roku.

        11 listopada to z jednej strony dzień zadumy i refleksji nad wydarzeniami z przeszłości, z drugiej zaś, dzień radości i ogromnej odpowiedzialności za przyszłość. Pamiętamy o tych bohaterach Narodu Polskiego z powstania listopadowego czy styczniowego, o bohaterach wszystkich walk niepodległościowych, tych z I i II wojny światowej, ale również i tych z okresu PRLu. Pamiętajmy o ich trudach, cierpieniu i życiu oddanym za Ojczyznę. Manifestujmy swój patriotyzm, nie wstydźmy się naszych uczuć do Polski i uczmy nasze dzieci miłości do swojej Ojczyzny.

 

 

 

 

 

 

 

bip
Podmiot publikujący: Gmina Baranów Sandomierski
Osoba odpowiedzialna:
Osoba publikująca: Michał Dolecki
Osoba aktualizująca:
Data wytworzenia: 2017-11-10
Data publikacji: 2017-11-10
Data modyfikacji: