Oficjalna Strona Miasta i Gminy

Baranów Sandomierski

Aktualności

Obchody 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę- harmonogram wydarzeń w gminie Baranów Sand.

08-11-2018

W związku z Obchodami 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę, w gminie Baranów Sandomierski, powołany został „Komitet Obchodów w Gminie Baranów Sandomierski Jubileuszu 100 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości”, którego głównym zadaniem była organizacja i koordynacja Gminnych uroczystości związanych z 100- Rocznicą Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Od stycznia tego roku do dnia 11 listopada br., w każdym miesiącu organizowane były akcje, spotkania i akademie, nawiązujące do tego wyjątkowego dla każdego Polaka wydarzenia. Zwieńczeniem tych uroczystości jest cykl wydarzeń, które będą trwały od 9 do 11 listopada w poszczególnych miejscowościach Gminy.

 

Cykl uroczystości zainauguruje Akademia Niepodległości, która odbędzie się 9 listopada o godzinie 16:00 w Sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Skopaniu. Na wydarzenie społeczność szkolna szczególnie zaprasza rodziców, uczniów i mieszkańców Skopania. Natomiast o godzinie 18:00 w Domu Ludowym w Woli Baranowskiej odbędzie się koncert pt. „Z pieśnią przez dzieje Polski”, w którym udział weźmie chór „Chorus Familiaris”.

 

Następnego dnia (tj. sobota) w Skopaniu o godzinie 16:00 w Parku Osiedlowym, odbędzie się Ognisko Patriotyczne. Organizatorzy zapewniają śpiewniki z pieśniami patriotycznymi, kiełbasę do pieczenia oraz grochówkę wojskową. Z okazji 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości, Towarzystwo Historyczne Ziemi Baranowskiej „Mały Wawel” wraz z Radą Osiedla zapraszają wszystkich mieszkańców Gminy na wystawę starych fotografii pn:”Gmina Baranów Sandomierski w Niepodległej” w galerii obok wieży widokowej w Baranowie Sandomierskim. Wystawa zostanie otwarta dla odwiedzających w sobotę o godzinie 15:00.

 

11 listopada odbędą się gminne uroczystości 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę w Baranowie Sandomierskim. Obchody rozpoczną się o godzinie 9:00- Uroczystą Mszą Świętą w kościele pw. Ścięcia Św. Jana Chrzciciela. Po zakończonej Mszy Świętej i przemarszu na baranowski rynek, zostanie wciągnięta flaga państwowa na maszt, a towarzyszyć temu będzie uroczyste odśpiewanie hymnu państwowego, przy akompaniamencie gminnej orkiestry dętej. Następnie odsłonięta zostanie pamiątkowa tablica wmurowana w budynek Urzędu Miasta i Gminy Baranów Sandomierski. Uroczystość zakończy się Apelem Pamięci.

 

O godzinie 12:00 w Baranowie Sandomierskim (przy promie) przywitani zostaną uczestnicy II Wiślanego Rejsu Niepodległości z Sandomierza do Baranowa Sandomierskiego. W programie przewidziany jest chrzest łodzi „Wawrzyniec” oraz wspólne odśpiewanie hymnu. Zwieńczeniem tego uroczystego dnia będzie koncert „Po nutach do Niepodległej”, który odbędzie się o godzinie 18:00 w nowej Sali Widowiskowej, Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Baranowie Sandomierskim. Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki.

 

Serdecznie zapraszamy do udziału w uroczystościach, zwłaszcza społeczność lokalną poszczególnych miejscowości, w których organizowane będą te wydarzenia.

 

Poniżej harmonogram wydarzeń:

 

 

 

bip
Podmiot publikujący: Gmina Baranów Sandomierski
Osoba odpowiedzialna:
Osoba publikująca: Michał Dolecki
Osoba aktualizująca: Michał Dolecki
Data wytworzenia: 2018-11-08
Data publikacji: 2018-11-08
Data modyfikacji: 2018-11-13