Oficjalna Strona Miasta i Gminy

Baranów Sandomierski

Aktualności

Godzina „W”.

30-07-2018

Godzina "W" to kryptonim rozpoczęcia Powstania Warszawskiego w 1944 roku. W tym wypadku "W" oznacza wybuch lub wystąpienie. Godzina, o której powstańcy mieli stanąć do walki 1 sierpnia, została wyznaczona 31 lipca 1944 roku. Padło na 17:00, ponieważ w godzinach popołudniowych na ulicach Warszawy panował wzmożony ruch. Dzięki temu łatwiej było wmieszać się w tłum Powstańcom, a także ułatwić im transport broni. Wystąpienie zbrojne, które rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17, było największą akcją zbrojną przeciwko niemieckiemu okupantowi. Siły Armii Krajowej w Okręgu Warszawskim liczyły ok. 45 tys. żołnierzy.

 

Oprócz nich do powstania przyłączyło się ok. 2,5 tys. żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Korpusu Bezpieczeństwa, Polskiej Armii Ludowej oraz Armii Ludowej. Walczący pochodzili z niemal wszystkich regionów Polski. Powstańcy byli słabo uzbrojeni. Stanęli do starcia z wyszkolonymi i doskonale wyposażonymi formacjami niemieckimi, liczącymi ok. 25 tys. ludzi. Hitlerowcy mieli wsparcie artylerii, pancerniaków i lotnictwa.

 

63 dni heroicznej walki o niepodległość Polski zakończyły się kapitulacją 2 października. W czasie działań zbrojnych zginęło ponad 18 tys. powstańców i 180 tys. cywilów. AK-owcy trafili do obozów jenieckich. Zryw, który w zamyśle powstańców miał dać wolność Warszawie, miał być również przykładem dla reszty Polski i otworzyć drogę do wyzwolenia. Klęska powstania pogrzebała polskie nadzieje na ustanowienie powojennego ładu w kraju bez dominującej roli ZSRR. Niepodległościowe dążenia ostatecznie zostały przekreślone przez postanowienia międzynarodowej konferencji w Jałcie, na mocy których kraj przeszedł w strefę wpływów Stalina.

 

W 74. rocznicę tych wydarzeń w całej Polsce obchodzone będą uroczystości upamiętniające powstańców. Na terenie gminy Baranów Sandomierski na okres 1 minuty zawyją syreny alarmowe, emitując dźwięk ciągły.

 

 

Źródłó: http://twojezaglebie.pl/74-rocznica-wybuchu-powstania-warszawskiego/

bip
Podmiot publikujący: Gmina Baranów Sandomierski
Osoba odpowiedzialna:
Osoba publikująca: Michał Dolecki
Osoba aktualizująca:
Data wytworzenia: 2018-07-30
Data publikacji: 2018-07-30
Data modyfikacji: