Oficjalna Strona Miasta i Gminy

Baranów Sandomierski

Aktualności

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

12-04-2017

W obchodach Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej zorganizowanych w Skopaniu uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych gminy i powiatu, dyrektorzy szkół oraz poczty sztandarowe szkół z  terenu naszej gminy.

Uroczystość rozpoczęła msza święta w intencji ofiar zbrodni katyńskiej oraz wszystkich ofiar Golgoty Wschodu. Modlitwą objęto również ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Patriotyczne kazanie przypomniało tragiczne losy Polaków - mieszkańców i obrońców Kresów Wschodnich. Oprawę liturgiczną  mszy zapewnił  chór szkolny; w murach kościoła w Skopaniu zabrzmiały  także pieśni katyńskie.  Po mszy rozpoczął się uroczysty  Apel Pamięci, w którym wspomniano żołnierzy polskich zamordowanych za wierność przysiędze wojskowej oraz męczeństwo mieszkańców Kresów – ich prześladowania, aresztowania i deportacje. W apelu wymieniono imiennie ofiary zbrodni katyńskiej - oficerów służby czynnej i rezerwy oraz policjantów, którzy byli związani z ziemią tarnobrzeską. W krótkim wystąpieniu, zwracając się przede wszystkim do młodzieży, Marek Mazur Burmistrz Miasta i Gminy Baranów Sandomierski podkreślił jak ważne jest przywiązanie do wartości i szacunek dla przeszłości; zwrócił także uwagę na  uniwersalne  przesłanie o zwycięstwie dobra nad złem i prawdy nad kłamstwem, wypływające  z historii ujawniania zbrodni katyńskiej.

Następnie uczestnicy uroczystości przeszli ulicami Skopania do parku osiedlowego, gdzie delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod obeliskiem  upamiętniającym  por. Romana Griesswalda, jeńca obozu w Starobielsku, zamordowanego  przez Sowietów w 1940 roku
w Charkowie.

Po złożeniu wieńców i zapaleniu zniczy uczestnicy uroczystości udali się do ŚDK w Skopaniu, aby obejrzeć okolicznościową wystawę przygotowaną przez rzeszowski oddział  IPN. Uroczystość przygotowali uczniowie Zespołu Szkół w Skopaniu i nauczyciele tej placówki: Monika Bonarska, Anna Kuśnierz i Barbara Tłuścik.

A. Kuśnierz

bip
Podmiot publikujący: Gmina Baranów Sandomierski
Osoba odpowiedzialna:
Osoba publikująca: Lidia Ciesielska
Osoba aktualizująca: Marek Barszcz
Data wytworzenia: 2017-04-12
Data publikacji: 2017-04-12
Data modyfikacji: 2017-04-12