Oficjalna Strona Miasta i Gminy

Baranów Sandomierski

Aktualności

Dobra wiadomość dla rolników z Gminy Baranów Sandomierski

11-03-2019

Czym są obszary ONW?

Pomoc finansowa w ramach tego działania to dopłaty wyrównawcze, które mają na celu zapewnienie ciągłości rolniczego użytkowania ziemi, a tym samym utrzymanie żywotności obszarów wiejskich, zachowanie walorów krajobrazowych, promocję rolnictwa przyjaznego dla środowiska oraz zapobieganie wyludnieniu. Obszary ONW to tereny, na których produkcja rolnicza jest utrudniona ze względu na warunki naturalne, ale także występuje tu możliwość nadmiernego wyludnienia.

 

W związku z powyższym Ministerstwo Rolnictwa po kilku latach prac i konsultacji z różnymi instytucjami, opracowało listę obszarów spełniających nowe obszary ONW, które w głównej mierze oparte są o tzw. kryterium biofizyczne.

 

Na nowej liście znalazły się wszystkie miejscowości z Gminy Baranów Sandomierski (wyłączając miasto Baranów Sandomierski). Dzięki temu rolnicy składając wniosek o dopłaty bezpośrednie, mogą ubiegać się o dodatkową płatność wynikającą z lokalizacji działki na obszarze ONW. Przypomnijmy, że nowe stawki płatności będą objęte degresywnością wynikającą z deklarowanego obszaru do płatności ONW według obecnych zasad, czyli:

1) od 1 ha do 25 ha – 100%,
2) od 25,01 do 50 ha – 50%,
3) od 50,01 do 75 ha – 25% płatności,
4) powyżej 75 ha płatność ONW nie będzie przysługiwała.

 

Poniżej nowe obszary ONW w Gminie Baranów Sandomierski:

 

Płatność do obszarów ONW:

 

bip
Podmiot publikujący: Gmina Baranów Sandomierski
Osoba odpowiedzialna:
Osoba publikująca: Michał Dolecki
Osoba aktualizująca: Michał Dolecki
Data wytworzenia: 2019-03-11
Data publikacji: 2019-03-11
Data modyfikacji: 2019-03-11