Bogaty w atrakcje weekend w Baranowie Sandomierskim już za nami. Pokazy Kawalerii, przemarsz Szwadronu Ułanów i uroczystości nad Wisłą przy pamiątkowej tablicy – takie atrakcje przygotowali organizatorzy.

Towarzystwo Historyczne Ziemi Baranowskiej ,,Mały Wawel’’, Burmistrz Miasta i Gminy Baranów Sandomierski Marek Mazur oraz OSP Baranów Sandomierski przygotowali dwudniową lekcję historii na terenie Gminy Baranów Sandomierski w ramach obchodów 82. rocznicy przeprawy Armii Kraków przez Wisłę w Baranowie Sandomierskim.

Przejazd przez miasto Ochotniczego Szwadronu 3. Pułku Ułanów Śląskich rozpoczął sobotnie wydarzenia. Przepiękne konie dostojnie kroczyły ulicami Baranowa Sand. zachwycając mieszkańców i turystów. Kolejnym punktem był efektowny pokaz kawaleryjski na łące za stadionem lekkoatletycznym, który oglądali mieszkańcy Baranowa i zaproszeni goście. Sobotni wieczór zakończył się poczęstunkiem oraz tańcami ułańskimi przy muzyce DJ z MGOK , pod wiatą Jarmarku Lasowiackiego obok stadionu.

22 sierpnia, w niedzielę uroczystości, rozpoczęły się o godz. 9.00 uroczystą mszą świętą, w której uczestniczyli członkowie Ochotniczego Szwadronu 3 Pułku Ułanów Śląskich oraz członkowie Flisacy  i Gwarkowie znad Przemszy pw. Św. Barbary z Mysłowic w strojach górniczych i regionalnych ze Śląska. Po zakończonej mszy św. Szwadron Ułanów  w towarzystwie mieszkańców naszej Gminy przemaszerował przez miasto nad Wisłę, gdzie odbyły się uroczystości przy tablicy pamiątkowej. Tam też miało miejsce odsłonięcie tablicy informacyjnej na Bazie WOPR dotyczącej działań wojennych w 1939 roku w rejonie Baranowa Sandomierskiego. Miłym gestem było przekazanie daru- figurki świętej Barbary z pyłu węglowego przez przedstawicieli Śląska mieszkańcom Baranowa Sandomierskiego, która jako patronka flisaków i górników ma zostać umieszczona i poświęcona w przyszłym roku w nowej kapliczce nad Wisłą.

Zakończenie uroczystości patriotycznych nastąpiło po wyjeździe kolumny Szwadronu Ułanów konno na trasę rajdu w kierunku Dąbrowicy, gdzie odwiedzili Pana Jana Marka, mieszkańca pamiętającego wydarzenia z roku 1939, gdy ułani ze Śląska poili konie w jego studni.

Podmiot publikujący
Gmina Baranów Sandomierski
Osoba publikująca
Magdalena Pluta
Osoba aktualizująca
Magdalena Pluta
Data wytworzenia
24.08.2021
Data publikacji
24.08.2021
Data modyfikacji
24.08.2021